Nastavení linuxu (Fedora LXDE) pro rodiče

Potřeboval jsem pro tchýni nainstalovat na starší PC (Core i5 /2500 + 4GB RAM) nějaké jednodušší distro (doteď jela na WinXP). A protože sám doma používám Fedoru s Gnome, volba padla na Fedoru s odlehčeným desktopem LXDE. Popíšu pár kroků, potřebných po instalaci Fedory 31 s LXDE , které považuji za užitečné pro provoz jednouživatelského PC.

Přidání nového uživatele

Pokud jsme si při instalaci nastavili pouze svůj (administrátorský) účet, musíme teď ještě přidat účet (uživatelský) pro finálního uživatele (v mém případě pouze pro tchýni).

Umožníme copy&paste

Hned po instalaci jsem narazil na problém s nefunkčním copy&past (kopírování Ctrl+C a vkládání Ctrl+V). Na mém vlastím PC (Workstation s Gnome) vše fungovalo samo, ale tady tomu musíme trochu pomoci, aby se vůbec dalo efektivně pracovat.

Klikneme na ikonu Schránky (Clipboard) na panelu vpravo dole.

V části Settings, odškrtneme volbu Capture hyperlinks only.

V části History, odškrtneme volbu Purge history after timeout or select a different Timeout seconds (u mě bylo nastaveno na 1).

Přidáme uživatele

Já nepřidal uživatele hned na začátku, protože systém má na můj vkus příliš paranoidní požadavky na kvalitu hesla. Jednoduché heslo neakceptuje a složité jsem si nechtěl někam psát, když ho následně budu stejně rušit (viz níže).

V příkazovém řádku uživatele založíme příkazem:

useradd uzivatel

Takto založený uživatel nemá přiřazené heslo. Jeho vytvoření po něm bude požadováno při prvním přihlášení.

Pokud budete chtít uživateli heslo přiřadit sami a hned, třeba proto, že uživatelů bude více a jsou zvyklí na nějaké konkrétní heslo, použijte příkaz:

passwd uzivatel

Uživatelský účet bez hesla

Účet bez hesla nastavíme příkazem:

passwd uzivatel -d

Automatizace přihlášení

Já ale budu chtít aby se PC co nejvíce podobalo WinXP a tam se na žádné přihlašování nehrálo. Potřebujeme tedy nastavit uživatelský účet nejen bez hesla, ale zároveň aby se i rovnou přihlásil a nebylo tedy nutné vybírat mezi účty (můj administrátorský nebo uživatelký pro tchýni).

Automatické přihlášení uživatele

Jako root upravíme soubor /etc/lxdm/lxdm.conf tak, že odkomentujeme hodnotu autologin a doplníme jméno uživatele kterého chceme automaticky přihlašovat při startu:

autologin=username

Automatické zapnutí NumLock

Z nějakého důvodu v LXDE spinu není po startu systému automaticky zapnutý NumLock. Pro jeho zapnutí jsem našel několik návodů, včetně instalace aplikace numlockx (to jsem nezkoušel), ale funkční byl nakonec následující postup.

Opět jako root upravíme soubor /etc/lxdm/lxdm.conf kde nastavíme hodnotu numlock:

numlock=1

Zdroj:
http://www.linuxvbashi.cz/ucty-a-prava
https://wiki.archlinux.org/index.php/Activating_numlock_on_bootup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *